Güncelleme: 26 Mart 2015 10:54:45

“Mutlu Aile Ortamında Yetişen Çocuklar Okulda Daha Başarılı”


“Mutlu Aile Ortamında Yetişen Çocuklar Okulda Daha Başarılı”


Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından hazırlanan konuşmacılığını GAÜN Öğr. Gör. Pınar Gün’ün yaptığı  “Okul Başarısında Ailenin Rolü” adlı konferans GAÜN Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Öğr. Gör. Gün, yapılan araştırmalara göre mutlu ve huzurlu bir aile ortamında yetişen çocukların okul başarısının daha yüksek olduğunu, huzursuz ve mutsuz bir aile ortamının ise çocukları okul başarısızlığına sürüklediğini bildirdi.

Okul başarısını etkileyen çevresel, bireysel ve okuldan kaynaklı birçok faktörün olduğunu belirten Gün,  “Okul başarısını etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi de aileden kaynaklanan faktörler. Çocuğun ilk öğretmeni anne ve babası. Öğrenim hayatı okulla başlamıyor, ailenin içerisinde başlıyor” diyerek, ailenin yapmış olduğu bir takım yanlışlıklar veya bilmeden yapılan hatalı davranışların çocuğun okul başarısında çok büyük etmenler oluşturduğunu belirtti.

Okul başarısının belirli ilkeleri olduğunu hatırlatan Öğr. Gör. Gün, bir dönemden daha uzun süre hemen hemen her dersten gelişim düzeyinin ve yeteneklerinin altında ve telafi edilemeyen süreli bir başarısızlık gösteriliyorsa okul başarısızlığı olarak adlandırıldığını ifade ederek, “Bireysel farklılıklar söz konusu. Çocuklarımızı başka çocuklarla kıyaslıyoruz. Ama her çocuğun bir gelişim düzeyi, öğrenme şekli ve kendi potansiyeli var. Aileler bunları göz ardı ediyorlar” dedi.

Aileleri öncelikle çocuklarının fiziksel sağlığına dikkat etmeleri ve rutin kontrollerini yapmaları konusunda uyaran Gün, “Bizim de onunla kaliteli vakit geçirmemiz lazım. Sadece ona ders çalışması gibi sorumluluklar vermek değil, kitap okumaya eğlenmeye, oyun oynamaya ve en önemlisi yaşına göre uykusunu almaya, sağlıklı beslenmeye, açık havada gezmeye ihtiyacı var. Beyni besleyen su ve oksijendir. Bunların aileler tarafından bilinmesini istiyoruz. Çocuklarımızla olumlu iletişim şekilleri kuralım. Onlara daha sabırlı ve sakin davranmalıyız. İş ve özel hayatımızdaki sorunları evimize yansıtmamamız gerekiyor. Çocuğumuzda olumlu kimlik algısı oluşturmak, özgüvenini artırmak bunlar hep okul başarısını etkileyen olumlu faktörlerdir” diye konuştu.

Konferansın sonunda; GAÜN Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Metin Yıldırım tarafından GAÜN Öğr. Gör. Pınar Gün’e çiçek takdim edildi.
AY'IN ÇOK OKUNANLARI
Yarıyıl tatilinde perde çocuklar...
18 milyon öğrenci için bugün tat...
Geleceğin gazetecileri KidZania ...
Tuvalet Alışkanlığı Eğitimi Ne Z...
1.Çocuk Kitapları Şenliği 22-23 ...
HAYDİ ÇOCUKLAR SARIYER'E...
Tavasiev öğrencilerinin resim se...
100 Çocuk 1000 Renk!...
BU ŞENLİK TAM SENLİK...
Kocaeli’den dünyaya kardeşlik me...
Çocuk parkındaki mikroplara dikk...
Eyüp 9. Çocuk Şenliği başlıyor...
Kidztival Çocuk Festivali başlıy...
Nilüfer Devecigil'den Bir Bağlan...
İstanbul Gravürleri Atölye ve Se...
Gerçekliğe yalnızca masallar mey...
DEFTERLERDE İLKBAHAR ÇİÇEKLERİ…...
Çocuğunuzla doğru iletişim kurab...
Jelibon'dan tüm çocuklara sanat ...
Minik Kahramanlar, Hayvanların Ç...
Çocuklarda iki ve üç yaş dönemi ...
Çocuklarda yüksek ateş nasıl düş...
Anne bebek çocuk festivali İBS b...
Sindy Okullu Oldu...
"Kekeleyen çocuk genelde daha ze...